Canoe-Kayak

  • Canoe-Kayak

  • 1. Canoe Slalom

  • 2. Canoe Sprint

  • 1.1 MEN’S EVENTS

    • C1 : canoe single men
    • C2 : canoe double men
    • K1 : kayak single men
    Canoe-Kayak - Nautic Paris Boat Show

     

  • 1.2 WOMEN’S EVENTS:

    • K1: kayak single women
  • 1.3 TOP MEDALISTS (MEN):

    • C1: Tony Estanguet (3 gold medals)
    • C1: Michal Martikan (5 medals including 2 gold)
    • C2: Pavol et Peter Hochschorner (4 medals including 3 gold)
  • 1.4 TOP MEDALISTS (WOMEN):

    • K1: Štěpánka Hilgertová (2 gold medals)
    • K1: Elena Kaliska (2 gold medals)
    • C2: Dana Chladek (2 gold medals)
  • 2.1 MEN’S EVENTS:

    • C1 : 200 m (canoe single men)
    • C1 : 1000 m (canoe single men)
    • C2 : 200 m (canoë double men)
    • C2 : 1000 m (canoë double men)
    • K1 : 200 m (kayak single men)
    • K1 : 1000 m (kayak single men)
    • K2 : 200 m (kayak double men)
    • K2 : 1000 m (kayak double men)
    • K4 : 1000 m (kayak four men)
  • 2.2 WOMEN’S EVENTS :

    • K1: 200 m (kayak single women)
    • K1: 500 m (kayak single women)
    • K2: 200 m (kayak double women)
    • K4: 500 m (kayak four women)
  • 2.3 TOP MEDALISTS (MEN):

    • Gert Fredriksson (8 medals including 6 gold)
    • Ivan Patzaichin (7 medals including 4 gold)
    • Knut Holmann (6 medals including 3 gold)
  • 2.4 TOP MEDALISTS (WOMEN) :

    • Birgit Fischer (12 medals including 8 gold)
    • Katalin Kovacs (8 medals including 3 gold)
    • Agneta Andersson (7 medals including 3 gold)
  • 3- Rio 2016 Olympic Games Canoeing Competition

    • Slalom : from 7 to 11 August
    • Sprint : 15 to 20 August

    See the calendar

  • 4- French competitors in Rio 216

    Slalom:

    • Denis GARGAUD CHANUT (canoe single men)
    • Sébastien COMBOT (kayak single men)
    • Marie-Zélia LAFONT (kayak single women)
    • Gauthier KLAUSS and Matthieu PECHE (canoe double men)

    Sprint:
    • Maxime BEAUMONT (kayak single et double men 200 m)
    • Sébastien JOUVE (kayak double men 200 m)
    • Arnaud HYBOIS and Etienne HUBERT (kayak double men 1000 m)
    • Adrien BART (canoe single men 1000 m)
    • Sarah GUYOT (kayak single women 200 m)
    • Manon HOSTENS, Léa JAMELOT, Amandine LHOTE and Sarah TROEL (kayak four women 500 m)

We use cookies to enable this website to function, to make it more user friendly and to offer you products and services tailored to your interests. Please note that by using this site you are agreeing to the use of cookies.For further information about cookies and how to manage them, click here.